42.Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresinden Katılımcılarına Duyurular

                         

 

KATILIMCILARIMIZA DUYURULUR!
 

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gidecek yolcuların yeni tip kimlik kartı ile çıkması zorunludur. Adaya girişlerde yeni doğan dahil tüm herkesin kimliklerinde fotoğrafları olmalıdır. Eski kimliklerle adaya giriş yapılmamaktadır.

 

06.09.2021 tarihinden itibaren KKTC’ye giriş yapacak kişiler T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan “Health Pass” QR kodu ile adaya giriş yapacaklardır. QR kodu almayan kişiler KKTC’ye giriş yapamayacaklardır.

Bununla birlikte HEALTH PASS üzerinden Aşı Sertifikalarının oluşturulması dışında, KKTC’ye girişte hızlı işlem yapılabilmesi için tüm katılımcılarımıza ADA PASS sistemi üzerinden de kayıt oluşturmalarını öneririz. Ada Pass sistemine giriş için https://adapass.gov.ct.tr/ adresine girilip KKTC YOLCUSU seçilip bilgi girişi yapılmalıdır.

TÜM KATILIMCILARIMIZIN KKTC GİRİŞİNDE HIZLI İŞLEM YAPABİLMESİ İÇİN HEALTHPASS VE ADAPASS SİSTEMİNE YAPTIKLARI GİRİŞ SONRASINDA OLUŞTURULAN BARKODLU EVRAKLARIN ÇIKTILARINI ALMALARI VE GİRİŞTE İBRAZ ETMELERİNİ ÖNERİRİZ.

AdaPass sistemine girip QR kodu almak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları “KKTC YOLCUSU” seçeneğini seçerek bilgilerini girmeli ve QR kodu oluşturmalıdır.
Bu uygulama 18 yaş ve üzeri için zorunlu olacaktır.

“HEALTH PASS” uygulamasını indirmek için; 

  

 

 

HEALTH PASS QR kodu almak için:

 

  1. “e-Nabız” uygulamasına giriniz
  2. “COVID-19 Aşı Durumu” butonunu tıklayınız.
  3. “AB Uyumlu Sağlık Pasaportu” butonunu tıklayınız
  4. “Aşı Sertifikası Oluştur” butonunu tıklayıp sertifika oluşturunuz. Oluşturduğunuz sertifikayı tıklayarak QR kodunu kaydediniz veya Health Pass’e ekle butonunu tıklayarak ekleyiniz.
  5. Health Pass uygulamasını açınız. Dijital Sağlık Sertifikası Ekle butonunu tıklayınız.
  6. “e-Nabız” uygulamasında “Aşı Sertifikası Oluştur” bölümünde oluşturduğunuz sertifika QR kodunu okutunuz. QR kodu okuttuktan sonra kodun altındaki TAN kodunu giriniz ve onaylayınız.

 

“e-Nabız” uygulamasıyla oluşturulmuş tüm sertifikaların ayrı ayrı Health Pass’e eklenmesi gerekmektedir.

 

Aşı olmamış veya hastalığı geçirmemiş kişilere 5 günlük karantina uygulaması yapılacaktır.

 

 

Türkiye şu anda KKTC tarafından belirlenen TURUNCU renk grubunda bulunmakta olup, turuncu kategorisi kapsamında KKTC’ye giriş yapacak katılımcılar yolculuk öncesi son 72 saat içinde alınmış negatif PCR sonucu ile birlikte:

    - Aşılı (en az iki doz aşısını olup aşının yapıldığı tarihten itibaren en az 14 gün geçmesi koşulu ile)
veya,
    - Hastalığı geçirmiş (seyahat öncesi 30 – 180 gün içerisinde hastalığı geçirmiş) olduğunu belgelemesi gerekmektedir.

 

Bu şartları sağlayacak katılımcılar için KKTC’ye varıldığında ayrıca giriş kapılarında COVID-19 testi uygulanmayacaktır

 

 

PCR testi yaptırırken yurt dışına çıkış amaçlı test yaptırmak istenildiği beyan edilmelidir. Kamu kurumlarında ücretsiz yapılan PCR testlerinin sonuçları ülke girişlerinde kabul edilmemektedir. Sağlık bakanlığı tarafından belirtilen kamu kuruluşlarında veya özel kurumlarda yapılan, yurt dışı çıkışı için verilen barkodlu test sonuçları esas alınmaktadır.
(Test sonucunuz QR kodlu olup, çıktısının yanınızda bulunması gerekmektedir)

(Bu kapsamda kongre katılımcılarımız, çalıştıkları kurumlarında yurtdışı çıkışı için kullanılan QR (kare) kodlu PCR raporu verilebiliyorsa, izin/görev kağıtlarını göstererek ücretsiz PCR testi yaptırıp yaptıramayacakları hususunda bilgi alabilirler. Kurumunda ücretsiz test yaptıramayan katılımcılarımıza kamu hastanelerinde 170 TL karşılığında QR (kare) kodlu PCR testi yaptırabileceklerini hatırlatmak isteriz.)

 

Kurumlardan alınmış izin belgeleri çıktı olarak yanınızda bulunmalıdır.

ÇOCUKLARIN ÜLKEYE GİRİŞİ

  • Anne ve babası çift aşı yaptırmış olan 00-05 yaş aralığı çocuklar, Aşısız – karantinasız- Pcr testsiz adaya giriş yapabilirler. (Anne ve babaları ile seyahat etme şartı ile)
  • Anne ve babası çift aşı yaptırmış olan 06-17 yaş aralığı çocuklar, Aşısız – karantinasız- 72 saat önce yaptırdıkları Negatif PCR test sonucu ile birlikte adaya giriş yapabilirler. (Anne ve babaları ile seyahat etme şartı ile)
  • KKTC’den Türkiye’ye dönüşlerde karantina ve PCR testi uygulaması olmayacaktır.

 

 

www.kbb2021.org