Dernek Başkanımızdan Derneğimizin 92. Yıl Kutlaması

Değerli Meslektaşlarım,

Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği’nin kuruluşunun 92. yıldönümünü büyük bir onur ve gururla kutluyor, bugün aramızda olmayan camiamızın değerli mensuplarını rahmetle anıyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.
Derneğimiz, 8 Mayıs 1930 tarihinde değerli meslektaşlarımız Ziya Nuri, İhya Salih İşanç, Sani Yaver, Ahmet Ata Olgaç ve Haydar İbrahim Aydar tarafından Türk Oto-Rino-Larengoloji Cemiyeti adıyla kurulmuştur. Başlıca amacı otorinolarengoloji alanında ülkemizde kalkınma ve gelişmeyi sağlamak olan cemiyetimizin ilk başkanlığını Ziya Nuri Paşa yapmıştır. Daha sonra Prof. Dr. Sani Yaver, Prof. Dr. Safa Karatay, Prof. Dr. Orhan Sunar, Prof. Dr. Tahir Altuğ, Prof. Dr. İrfan Devranoğlu, Prof. Dr. Asım Kaytaz, Prof. Dr. Nermin Başarer,  Prof. Dr. Atilla Yavuzer, Prof.Dr.Şinasi Yalçın, Prof.Dr.Ferhan Öz, Prof.Dr.Metin Önerci, Prof.Dr.Mete Kıroğlu, ve Prof.Dr.Özgür Yiğit  bu onurlu görevi üstlenmiş, derneğimizin nesilden nesile gururla taşınmasını ve bugünkü çağdaş düzeyine ulaşmasını sağlamışlardır. Bugün bizlere düşen görev devraldığımız bu bayrağı daha da yükseklere taşımaktır.
Geride bıraktığımız 92 yıllık zaman diliminde, ulusal ve uluslararası platformun yükselen değerlerinden biri kuşkusuz Türk Kulak Burun ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği olmuştur. Derneğimizi 92 yıldır sevgi, fedakârlık, emek, hizmet, dayanışma, birlik ve beraberlik anlayışımız ayakta tutmuştur. Bizim en büyük gücümüz yıllardır sahip çıktığımız ve bundan sonrada sahip çıkacağımız bu değerlerimizdir.
Değerli meslektaşlarım, dünya bir yarış içerisindedir. Bu yarışı bilim ve teknolojide ehliyet sahibi olanlar kazanacaktır. Ulu önder Atatürk’ün belirttiği gibi, toplumumuzu muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak hepimizin gayretleriyle mümkündür. Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği’ de bu anlamda üzerine düşeni yapma çabası ve gayreti içerisinde olacaktır.
Derneğimizin kuruluşunun 92.  yılına girdiği bugün, camiamızın tüm mensuplarını en içten dileklerimizle kutluyor, sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
 
 Prof.Dr.Tayfun KİRAZLI